Piotra Mastalerza i Macieja Jabłońskiego „ŚWIATŁO I KOLOR”

Światło i kolor

Związek Polskich Artystów Plastyków
w Szczecinie serdecznie zaprasza
do Galerii Kierat

Piotra Mastalerza i Macieja Jabłońskiego „ŚWIATŁO I KOLOR”

Piotr Mastalerz
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (obecnie ASP) w latach 1988-1993.
Dyplom z wyróżnieniem w zakresie projektowania tkaniny i malarstwa.
W roku 2001 uzyskał kwalifikację I-go stopnia w dziedzinie sztuk plastycznych a w roku 2010 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. W roku 2023 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.
Twórczość w obszarze malarstwa sztalugowego, rysunku, unikatowego druku sitowego na tkaninie, obiektów przestrzennych.
Autor 30 wystaw indywidualnych i uczestnik 74 prezentacji zbiorowych w kraju i poza jego granicami m.in. w Łodzi, Warszawie, Gdańsku, Toruniu, Rzeszowie i innych, a także w Niemczech, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Ameryce. Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych.
Prace artysty znajdują się w kolekcjach krajowych i zagranicznych.
Od 30 lat jest zatrudniony jako wykładowca w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, którego jest współtwórcą. Przez ostatnie kilka lat współpracuje również z Katedrą Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. Poza twórczością artystyczną i dydaktyczną zajmuje się także działalnością publicystyczną.

Maciej Jabłoński
Artysta wielomedialny. Tworzy obiekty, instalacje, książki artystyczne. Prace zwykle powstają w cyklach. Jeden z najnowszych to „rzeźby świecące”, których tematem jest poszukiwanie nadziei, refleksja nad otwartością bądź zamknięciem, kontrast pomiędzy tym, co widać na zewnątrz, a ukrytym wnętrzem. Pod względem formalnym prace charakteryzuje użycie rzeczywistego światła jako środka ekspresji.
Prezentował swoje prace na wielu wystawach w Polsce (Łódź, Warszawa, Gdańsk, Ostrów, Sieradz, Piotrków Trybunalski i inne) oraz za granicą (Francja, Włochy, Japonia, Słowacja, Węgry i inne).
Ukończył ASP w Łodzi, doktorat w Wydziale Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obecnie prowadzi pracownię rzeźby na kierunku Wzornictwo na Politechnice Łódzkiej.
„Malarstwo oraz pozostałe dziedziny plastyczne, które uprawiam, stwarzają dla mnie szansę na osobistą wypowiedź dotykającą sfery ukrytych emocji, przeczuć i pragnień. Poza kwestią czysto ideową, zawiera się w moim stosunku do materii oraz sposobie stosowania narzędzia, które pozostawiając swój niepowtarzalny ślad, staje się rzeczywistym wyrazicielem ekspresji. Z tego powodu sięgam po metody opierające się na wrażeniowym systemie pracy, gdzie ów ślad kształtuje niepowtarzalny zapis twórczego działania. Łącząc ze sobą różne możliwości wykorzystania tworzywa, staram się je maksymalnie ożywiać, aby w sytuacji, gdy zastygnie już malarska materia, dało się odczuć energię zaangażowaną w powstanie złożoności rozwiązań strukturalnych i fakturowych. W jakimś sensie balansuję na krawędzi ryzyka, które bazuje na improwizacji, ale nigdy nie powoduje utraty kontroli nad procesem realizacyjnym. Traktuję tę praktykę jako pewnego rodzaju emocjonalny pamiętnik, który jest dowodem spontanicznej reakcji na docierające z zewnątrz sygnały. Długi proces powstawania moich prac wiąże się z chęcią osiągnięcia takiej formy wyrazu, która będzie w stanie określić czytelne założenia kompozycyjne, pozostawiając jednocześnie ślady wielu przemalowań i poprawek, wydobywających właściwe brzmienie ostatecznej tonacji kolorystycznej. Ustawiczne pragnienie osiągnięcia stanu estetycznego zadowolenia, spotyka się z koniecznością ciągłego poszukiwania w trakcie, którego powstają koncepcje nowych rozwiązań formalnych. To z kolei domaga się ciągłej weryfikacji wypracowanych metod, ale także budowania stylistycznej ciągłości, krystalizującej formę mojej wypowiedzi artystycznej”.
Piotr Mastalerz
 

projekt plakatu:
Zuzanna Dacka 


Scroll to Top