
Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy o śmierci naszej Drogiej Koleżanki, śp. Marii Radomskiej-Tomczuk. Wybitnej artystki grafiki, profesora tytularnego, pedagoga, a także inicjatorki i współzałożycielki instytucji kształcących przyszłych twórców sztuki.
Pozostawiła po sobie niezatarte ślady w świecie sztuki i edukacji artystycznej, a także w sercach tych, którzy mieli zaszczyt ją poznać i z nią pracować. Była osobą pełną ciepła, zarażającą swoją pasją i entuzjazmem. Zawsze gotowa służyć pomocą i dobrą radą, z uśmiechem na ustach potrafiła znaleźć rozwiązanie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Jej dobroć i życzliwość sprawiały, że każdy czuł się w jej obecności doceniony i wysłuchany. Była nie tylko mentorką i nauczycielką, ale również przyjaciółką, na której można było polegać. Jej optymizm i pogoda ducha pozostaną w pamięci tych, którzy mieli szczęście ją spotkać, jako przykład człowieka, który swoim życiem i postawą wnosił światło i inspirację. To wielka strata świata sztuki, edukacji i wszystkich, którzy mieli przywilej ją znać.
Pozostawiła po sobie dziedzictwo, które będzie rozwijać kolejne pokolenia artystów i pedagogów.
Łączymy się w bólu z Rodziną i bliskimi.
………………………………………………………………………….
Życiorys:
Maria Radomska-Tomczuk urodziła się w 1933 roku w Marzęcicach, woj. warmińsko-mazurskie. Była wybitną artystką grafiki warsztatowej, wieloletnim pedagogiem i profesorem tytularnym. Swoje życie poświęciła zarówno twórczości artystycznej, jak i rozwojowi edukacji artystycznej w Polsce.
W 1995 roku współtworzyła Wyższą Szkołę Sztuki Użytkowej w Szczecinie, w której pełniła funkcję rektora przez wiele lat. W 2010 roku zainicjowała powołanie Akademii Sztuki w Szczecinie – pierwszej tego typu uczelni w Polsce – na rzecz której wygaszono działalność WSSU.
Od 1960 roku była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Szczecińskiego, aktywnie działając w strukturach zarządu oraz przewodnicząc sekcji grafiki.
Jej artystyczna pasja przejawiała się w licznych cyklach grafik wklęsłodrukowych, takich jak: Ptaki, Pro Memoriam, Sieci, Genesis, Operacja, Czas, Impresje muzyczne czy Homo homini. Prace te prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Danii, Niemczech, Holandii, Japonii, Brazylii, Egipcie, Korei czy Słowenii.
Brała udział w prestiżowych konkursach i wystawach międzynarodowych, zdobywając uznanie na całym świecie, m.in. w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie czy Yokosuka Peace Exhibition of Art w Japonii.
Za swoje osiągnięcia artystyczne, naukowe i pedagogiczne otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, w tym:
Nagrodę Wojewody Szczecińskiego (1980), Nagrodę Prezydenta Szczecina (2005) i wielokrotne Nagrody Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego.
Została także odznaczona prestiżowymi medalami i krzyżami, w tym: Złotym Krzyżem Zasługi (1978), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1988), Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków (1999), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2000) oraz Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego (2004).
