Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy….

fot. Robert Stachnik
Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy o śmierci naszej Drogiej Koleżanki, śp. Marii Radomskiej-Tomczuk. Wybitnej artystki grafiki, profesora tytularnego, pedagoga, a także inicjatorki i współzałożycielki instytucji kształcących przyszłych twórców sztuki.
Pozostawiła po sobie niezatarte ślady w świecie sztuki i edukacji artystycznej, a także w sercach tych, którzy mieli zaszczyt ją poznać i z nią pracować. Była osobą pełną ciepła, zarażającą swoją pasją i entuzjazmem. Zawsze gotowa służyć pomocą i dobrą radą, z uśmiechem na ustach potrafiła znaleźć rozwiązanie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Jej dobroć i życzliwość sprawiały, że każdy czuł się w jej obecności doceniony i wysłuchany. Była nie tylko mentorką i nauczycielką, ale również przyjaciółką, na której można było polegać. Jej optymizm i pogoda ducha pozostaną w pamięci tych, którzy mieli szczęście ją spotkać, jako przykład człowieka, który swoim życiem i postawą wnosił światło i inspirację. To wielka strata świata sztuki, edukacji i wszystkich, którzy mieli przywilej ją znać.
Pozostawiła po sobie dziedzictwo, które będzie rozwijać kolejne pokolenia artystów i pedagogów.
Łączymy się w bólu z Rodziną i bliskimi.
………………………………………………………………………….
Życiorys:
Maria Radomska-Tomczuk urodziła się w 1933 roku w Marzęcicach, woj. warmińsko-mazurskie. Była wybitną artystką grafiki warsztatowej, wieloletnim pedagogiem i profesorem tytularnym. Swoje życie poświęciła zarówno twórczości artystycznej, jak i rozwojowi edukacji artystycznej w Polsce.
W 1995 roku współtworzyła Wyższą Szkołę Sztuki Użytkowej w Szczecinie, w której pełniła funkcję rektora przez wiele lat. W 2010 roku zainicjowała powołanie Akademii Sztuki w Szczecinie – pierwszej tego typu uczelni w Polsce – na rzecz której wygaszono działalność WSSU.
Od 1960 roku była członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Szczecińskiego, aktywnie działając w strukturach zarządu oraz przewodnicząc sekcji grafiki.
Jej artystyczna pasja przejawiała się w licznych cyklach grafik wklęsłodrukowych, takich jak: Ptaki, Pro Memoriam, Sieci, Genesis, Operacja, Czas, Impresje muzyczne czy Homo homini. Prace te prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Danii, Niemczech, Holandii, Japonii, Brazylii, Egipcie, Korei czy Słowenii.
Brała udział w prestiżowych konkursach i wystawach międzynarodowych, zdobywając uznanie na całym świecie, m.in. w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie czy Yokosuka Peace Exhibition of Art w Japonii.
Za swoje osiągnięcia artystyczne, naukowe i pedagogiczne otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, w tym:
Nagrodę Wojewody Szczecińskiego (1980), Nagrodę Prezydenta Szczecina (2005) i wielokrotne Nagrody Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego.
Została także odznaczona prestiżowymi medalami i krzyżami, w tym: Złotym Krzyżem Zasługi (1978), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1988), Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków (1999), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2000) oraz Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego (2004).

Port IV / 1963 r./ drzeworyt / papier /18,5 × 24,5 cm
Scroll to Top